Skip to main content

Najczęstsze problemy

W trosce o jak najlepsza edukację pacjentów prowadzimy kanał na YouTube, na którym publikujemy filmy edukacyjne publiczne i prywatne przeznaczone tylko dla naszych pacjentów, dzięki którym można przypomnieć sobie najważniejsze zalecenia z wizyty.

Łuszczyca to choroba zapalna skory, w której widoczne sa czerwone placki na skórze pokryte łuska. Zmiany mają różne nasilenie, od pojedynczych ognisk typowo na kolanach i łokciach lub skalpie, przez drobne grudki wyskakujące na całym ciele po infekcji, po ciężkie uogólnione zmiany pokrywające duże powierzchnie skóry.

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem łuszczycy polegającym na identyfikacji czynników prowokujących wysiewy u pacjenta oraz dobraniu najlepszej terapii, biorąc pod uwage potrzeby i oczekiwania pacjenta. Łuszczycę leczymy miejscowymi preparatami,  fototerapią PUVA lub UVB 311, lekami systemowymi: cyklosporyna, metotrexat, acitretin, fumarany lub lekami biologicznymi.  Niektórzy pacjenci mogą wsiąść udział w badaniach klinicznych z najnowszymi produktami do leczenia łuszczycy.

AZS to przewlekła choroba skóry, która powoduje swędzące wysypki typowo w zgięciach kolanowych, łokciowych i na twarzy, ale może również przebiegać z zajęciem całego ciała. Jest to bardzo przykra dolegliwość, gdyż powoduje często bardzo duży świąd i dyskomfort, przez co pacjenci źle śpią i mają gorszą koncentrację w czasie dnia.

W leczeniu AZS u dorosłych i dzieci skupiamy się na edukacji pacjentów w sprawie swojej choroby. Uczymy pacjentów prawidłowej pielęgnacji skóry i proponujemy leczenie miejscowe lub systemowe przy użyciu cyklosporyny, metotrexatu lub pulsów sterydów. Stosujemy również suplementy, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych. Śledzimy najnowsze doniesienia naukowe i wprowadzamy nowinki z całego świata dla pacjentów lokalnie. Coraz częściej możemy zaproponować pacjentom leczenie biologiczne nowymi lekami, ktore sa rejestrowane w Polsce. Pacjenci maja u nas dostęp do najnowszych zdobyczy medycyny w zakresie AZS dzięki badaniom klinicznym, które prowadzimy. 

Łysienie plackowate to choroba, w której dochodzi do wypadania włosów i powstawania łysych placków w skalpie. Choroba ta nie skraca długości życia ani nie wpływa w istotny sposób na zdrowie pacjentow, ale ma bardzo duży negatywny wpływ na psychikę młodych ludzi nią dotkniętych.

W leczeniu staramy sie poznać jak bardzo łysienie plackowate wpływa na jakość życia pacjenta i wspólnie ustalamy plan leczenia na wiele miesięcy do przodu, tak aby pacjent czuł się partnerem w decyzjach jaką terapie spróbować. Można uspokoić pacjenta, wytłumaczyć istotę tej choroby i tylko obserwować jej naturalny przebieg lub leczyc przy użyciu miejscowych preparatów, infekcji w ogniska łysienia lub leków systemowych jak metotrexat czy cyklosporyna. Najnowszą zdobyczą są leki z grupy inhibitorow JAK, ktore również stosujemy, ale niestety w ograniczonym zakresie z powodu ich zaporowej ceny. Dla osób, ktore mają ciężką postać choroby ratunkiem często jest udział w badaniu klinicznym z nowoczesnymi produktami na łysienie plackowate. 

Trądzik to choroba polegająca na powstawaniu zaskórników, guzów i krost na twarzy, dekolcie, plecach, ramionach lub pośladkach. Dotyczy głównie osób młodych, ale może pojawiać się też w dojrzałym wieku. Trwa średnio 5 lat i może samoistnie minąć, ale czasem pozostawia blizny. Trądzik należy leczyć w przypadku, gdy zmiany trądzikowe pozostawiają blizny lub w przypadku, gdy trądzik pogarsza jakość życia pacjenta. Cześć pacjentów udaje się leczyć miejscowymi lekami; u niektórych dodatkowo potrzebne są zabiegi kosmetologiczne. Najcięższe przypadki leczymy plusami antybiotyków lub izotretynoiny. W leczeniu używamy rownież metod zabiegowych jak naświetlania światłem LED lub laser frakcyjny CO2. Lasery tego typu są bardzo skuteczne w leczeniu blizn potrądzikowych.

Choroby weneryczne to inaczej choroby przenoszone drogą płciową. Należy tu wymienić kiłę, rzeżączkę, chlamydię, HIV, żółtaczki, kłykciny kończyste czy mięczak zakaźny. Pacjenci często też przychodzą z obawą o istnienie choroby wenerycznej, co możemy wykluczyć i ustalić co jest faktyczną przyczyną dolegliwości, np balanitis, wysypki polekowe czy vulvodynia. Choroby weneryczne leczymy zgodnie z wytycznymi PTD, ktore są aktualizowane na podstawie oporności szczepów bakterii czy innych drobnoustrojów aktualnie występujących w Polsce.

Niegroźna choroba, w zasadzie defekt estetyczny, ale defekt często bardzo znacząco wpływający na jakość życia. Na wizycie potwierdzamy lub wykluczamy bielactwo u pacjenta i rozważamy opcje leczenia z pacjentem. Można stosować 3-miesięczną terapię miejscową lub fototerapię PUVA/UVB 311. Stosujemy też najnowsze leki na bielactwo, które zostały zarejestrowane w Polsce w 2023 roku, a my dzięki wcześniejszemu udziałowi w badaniach klinicznych, mamy już kilkuletnie doświadczenie z tymi lekami. Pacjenci z rozległym bielactwem mają też możliwość udziału w badaniach klinicznych z jeszcze nowszymi preparatami na bielactwo.  

Znamiona skórne, czyli popularnie nazywane pieprzyki, to częsta przyczyna wizyt w naszej klinice. Dermatolog ma za zadanie ustalić czy dane znamię jest potencjalnie złośliwe i wymaga usunięcia lub obserwacji lub czy jest zupełnie niegroźne i zabieg nie jest potrzebny. Do diagnostyki znamion, torbieli czy innych guzów skóry, których jest bardzo dużo rodzajów, używamy dermatoskopu lub videodermatoskopu. Pozwala to na dokładniejsza diagnostykę, a także mapowanie znamion na ciele i fotodokumentacje. Podejrzane zmiany skórne usuwamy stosując metody, które pozwalają na uzyskanie najbardziej estetycznej blizny: dermatochirurgia, laser, kriochirurgia lub elektrokoagulacja. 

Łysienie androgenowe to bardzo powszechna dolegliwość, która polega na stopniowej mikronizacji, czyli zanikowi mieszków włosowych na skalpie. Prowadzi to do wypadania włosów i odrastania na ich miejsce nowych włosów, które jednak bedą cieńsze i krótsze niż poprzednie. Proces ten stopniowo prowadzi do powstania tzw. meszku i całkowitego lub częściowego wyłysienia w charakterystycznych miejscach. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, ale przy odpowiednio wczesnej diagnostyce i leczeniu miejscowym lub systemowym, np. preparatami finasterydu, można uratować włosy i cieszyć się długo bujną fryzurą. Łysienie androgenowe dotyka kobiet i mężczyzn oraz coraz częściej młodych osób.  

Choroby skóry u dzieci to głównie AZS, brodawki, znamiona, bielactwo, łysienie plackowate, trądzik czy łuszczyca. Metody leczenia chorób skóry u dzieci są podobne jak u dorosłych, ale niektóre leki nie moga być stosowane ze względu na wiek. W przypadku każdej choroby skóry u dziecka, jeszcze istotniejsza niż u dorosłych jest prawidłowa edukacja rodziców. Zachęcamy, żeby na wizyty z maluchami, przechodziły 2 osoby, tak aby opiekun mógł w pełni skupić się na zaleceniach edukacyjnych i dokładnie je potem stosować.

Toksyna botulinowa podawana w zmarszczki mimiczne twarzy powoduje okresowe częściowe „zamrożenie” tych mięśni i w efekcie wypoczęty, bardziej pogodny wyraz twarzy. Prawidłowo podany, nie daje efektu maski, ani wyrazu zdziwienia. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

Toksynę botulinowa wykorzystuje się rownież w leczeniu nadpotliwości pach, co powoduje bardzo duże ograniczenie wydzielania potu.

Kwas hialuronowy podajemy w celu poprawy wyglądu owalu twarzy. Z wiekiem grawitacja i utrata rusztowania kostnego powodują opadanie twarzy. Kwas podawany w odpowiednie miejsca (tzw. punkty początkowe starzenia) opóźnia proces starzenia i pozwala dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Kwas podajemy najczęściej w okolice policzków, łuków jarzmowych, skroni, brody, żuchwy oraz ust w celu poprawy ich nawilżenia lub dodania objętości. Efekty kwasów utrzymują sie ok. 1-2 lat.  

Laser frakcyjny to laser najczęściej używany do leczenia blizn potradzikowych, po zabiegowych lub urazowych. Podczas zabiegu, tkanki sa ponownie uszkadzanie, ale w kontrolowany sposób, co pozwala na prawidłowy sposób gojenia. Daje to w efekcie bardziej akceptowalną bliznę. Potrzeba zwykle kilka zabiegów do uzyskania optymalnych efektów leczenia. Jeśli blizna jest niezbyt stara, po wykonaniu 3-5 zabiegów można oczekiwać, że blizny staną się widoczne tylko dla wprawnego oka. W skomplikowanych przypadkach, stosujemy metody łączone leczenia, łącząc laser frakcyjny z podcinaniem blizn (subcision), infekcjami kwasu hialuronowego, krioterapią, laserem naczyniowym i fototerapią LED. Każdą bliznę można poprawić. 

Laser, który używamy to Lutronic ECO2, jedno z najlepszych urządzeń na rynku, używany wyłącznie w najlepszych klinikach.  

Laser naczyniowy pozwala zamykać naczynia krwionośne, które są:

• poszerzone lub gdy jest ich zbyt dużo,
• lub gdy są zbyt aktywne i poszerzają się i nie chcą zamknąć.

Laser, który używamy to najlepszy laser naczyniowy na rynku, używany tylko w najbardziej prestiżowych gabinetach. Najczęściej leczymy nim rumieńce twarzy, trądzik różowaty, pajączki na twarzy czy nogach. Laser jest skuteczny na wszystko co czerwone. W przypadku rumienia napadowego oprócz lasera, często stosujemy rownież tabletki, które zmniejszają reaktywność naczyń, dzięki czemu pacjent nie czerwieni się nawet w stresujących sytuacjach czy przy zmianie temperatur.



Umów się na konsultację
Zapraszamy do rezerwacji wizyt telefonicznie lub mailowo od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.
KONTAKT