Botox

Toksyna botulinowa (botox) blokuje połączenia nerwowo mięśniowe powodując przejściowe osłabienie funkcji mięśnia, w który jest podana.

Toksyna botulinowa (botox) jest najczęściej podawana w mięśnie okolicy gładzizny (używane podczas koncentracji, zamyślania się bądź gniewu), które powodują nielubiane przez część osób pionowe zmarszczki w pobliżu przyśrodkowych części brwi. Inną okolicą, gdzie często podaje się botox jest boczna strona oczu gdzie podczas mrużenia oczu powstają tzw. kurze łapki. Botox podaje się również w mięsień czoła, w tzw. królicze zmarszczki ( na bokach nosa), zmarszczki palacza (pionowe linie na wardze górnej). W celu uzyskania najlepszych efektów dodatkowo podaje się w te miejsca też preparaty kwasu hialuronowego.

Botox może również posłużyć do nadawania pożądanego kształtu brwi lub do poprawiania asymetrii twarzy.

Toksyna botulinowa (botox) zmniejsza pocenie, szczególnie pod pachami, poprzez blokowanie nerwów współczulnych które kontrolują gruczoły potowe.
Zasada działania i ogólne informacje:
Substancją czynną jest toksyna botulinowa, która czasowo wpływa na zakończenia cholinergiczne nerwów obwodowych. Na rynku dostępne są trzy preparaty: Botox, Dysport i Xeomin. Oprócz zastosowania w leczeniu wielu schorzeń neurologicznych i okulistycznych preparat znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii estetycznej. Do podstawowych wskazań zalicza się zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki gładzizny czoła, 'kurze łapki' czyli płytkie zmarszczki rozchodzące się z bocznego kąta szpary powiekowej oraz leczenie nadpotliwości.

Przeciwwskazania:
ciąża i karmienie piersią, stosowanie niektórych leków (aminoglikozydy, cyklosporyna), choroby nerwowo mięśniowe.

Przebieg zabiegu:
Zabieg wstrzyknięcia preparatu botoxu polega na serii powierzchownych iniekcji bardzo cienką igłą. W przypadku zmarszczek czoła jest to najczęściej 4-6 iniekcji, w zmarszczkach wokół oczu po 3 z każdej strony, w zmarszczkach gładzizny 3 iniekcje. Po zabiegu pacjent nie powinien kłaść się przez 4 godziny ani spożywać alkoholu do końca dnia. Nie wolno również latać samolotem ani schylać się w dniu zabiegu. Miejsca wkłuć mogą być tkliwe przez jeden dzień lub rzadko powstają w tych miejscach drobne krwiaki wchłaniające się po kilku dniach.

Efekty:
podstawowym efektem leczenia jest czasowe rozluźnienie mięśni, które nie powodują dalszego pogłębiania bruzd w skórze pokrywającej je. Daje to efekt wypoczętej, zrelaksowanej twarzy, większych oczu. Jest to optymalny efekt leczenia. Jeżeli pacjent ma już wieloletnie zmarszczki uformowane rzez nadmierne skurcze mięśni mimicznych-efekt leczenia będzie polegał na rozluźnieniu tych mięśni i ograniczeniu zmarszczek ale do ich zniknięcia konieczne jest wtedy zastosowanie dodatkowo tzw wypełniaczy czyli preparatów kwasu hialuronowego zastępującego naturalną substancję którą skóra traci wraz z wiekiem.
Efekty leczenia utrzymują się różnie długo-średnio ok 4-6 miesięcy. Kolejne zabiegi są równie skuteczne.

Youtube